Jana Janata Life

Blondýna v Etiopii

Říkáte si, proč zrovna tahle země? Nemá moře, je přelidněná. Vždyť tu žije přes 100mil obyvatel. no myslím si že mnohem víc, nedokážou to ani spočítat. Rozrůstá se tak rychle, že většina obyvatelstva je mladší 18let. 

tahle země se také řadí mezi nejchudší na světě, Navzdory značné korupci a nedostatečným službám se ekonomika Etiopie rychle rozvíjí; země je však přesto závislá na zahraniční pomoci.

Masakr že? Na ulici nechodím raději sama, víte, když je hlad…nikdy nemůžete očekávat že budete ve 100% bezpečí. 

Jsem bílá, pro lidi tady je to jednoduchá rovnice, bílej člověk = bohatej člověk 

Nemůžeme, ale ani nechceme je přece  házet do jednoho pytle. Je tady tolik příjemných a srdečných lidí. Kolem nás vidím takové, kterým osud pomohl z ulice. Mají školy a snaží se dál pomáhat, rozvíjet a ukazovat mladší generaci že vzdělání jim zajistí lepší a plnohodnotnější život.

Sama přemýšlím jak bych mohla pomoci. Viděla jsem tady tolik dětí, které nemají ani boty a běhají po ulici s chodidlama odřenýma do krve.

Zjistím co bych pro ně mohla udělat a půjdu do toho. Pomůžete se mnou? 

Mohla bych se tady rozepsat o vší té bolesti kterou vidím kolem. Ale myslím si že to si asi dovedete představit. Důležitější je, že vidím i to krásné, to se snažím i víc vnímat. Třeba to jak se lidé usmívají, děti vám pošlou pusu z autobusu, který jede kolem. Všude je tolik ovoce, někdy ani netuším co to je. Však i pomeranč tu vypadá trošku jinak. Když jsem poprvé ochutnala mango, myslela jsem že mi v puse bouchla bomba plná exotické chuti. Mňam, jak je možné že chutná tak jinak? 

No a co se tady jí? Na to se ptáte dost často, my na baráku máme moc šikovnou paní kuchařku, v týdnu tedy hlady neumřeme. Vaří pro nás rýži a maso (kuřecí)

Etiopiani nejraději jedí kozí maso, já ho ochutnala ale pro můj jazýček to není. K němu přikusují speciální bílé placky, které jsou myslím namočené v nějakém octovém nálevu. Pro maminku máme už nějaké koření, jsem zvědavá co z něho připraví. 

Je ale vtipné sledovat že co chutná nám, jim přijde nechutné a obráceně. Prostě, jiný kraj, jiný mrav…je to tak:-)

Na večeři, kam jsem byla pozvaná s místním párem, byla vybrána Italská restaurace. 

Byla sranda vidět, jak se ani jeden nedotkl pro nás lahodného Carpacia, vždyť to maso je syrové přece:-) 

O salámech ani nemluvím,,,,, no a pak hlavní chod? Snědli salát a vše jiné jim nechutnalo. Na příště prý pro nás něco uvaří doma, jsem zvědavá co na to zase my:-) Ale už teď se těším. Jsem jako malé dítě, neustale se ptám, proč tohle a tamto. jak je to možné? atd

Náš průvodce je ale milej a vždy mi rád odpoví, na vše co mě zajímá. A že mu to zabralo několik hodin. 

Tahle moje první návštěva se odehrává hlavně v hlavním měste Etiopie ( Addis Abeba) Druhá už bude víc v přírodě. Třeba se podívám i na nějaké místní kmeny….To bych byla nejvíc happy. 

Nejsem tady na klasické dovolené, jak by se mohlo na první pohled zdát. Má cesta má úplně jiný cíl. 

Řeknu o něm brzy, až bude ten správný čas. Slibuju že budete překvapeni, stejně jako já. 

Comments (1)

  • no nie sú to klasické “dovolenkové” fotky…som zvedavá na cieľ tvojej cesty 🙂

    WHEN PIGS FLY

    Odpovědět

NAPIŠTE KOMENTÁŘ