Fashion Jane Bond

Gown and cap

There are such a things you can find in thrift stores…

V sekáčích můžete občas najít fantastické poklady…

Woke up sorethroat before 5am today, drinking ginger tea and actually pray for not being sick. Damn. So finally it is here. Time to be sick and wear furs. Probably the one and only thing I do like about winter. What can I do, my soul belongs to Sun and summertime. But I would love to show you how easy is to mix styles. Well not everyone will like it, but that is fashion, that is life.

Here we have a skate cap I got few months ago and to be honest it is great. I am a big fan of female dressy kind of wear, rarely I am a tomboy, but this time it works somehow the whole styling for me.

So the gown I am actually wearing is not so visible thanks to the turtle neck in the same colour. The dress is above it and you might see it while watching the texture of silk. Easy peasy.

Pink fox and rabbit fur I am wearing on the top is another catch from a second hand. And this one was a bargain. Sonia Rykiel ladies and gentlemans…. 🙂

 

And what are yours favourite catches from second hands? 🙂

 

XOXO, Jana

 

Dnes jsem se vzbudila před pátou hodinou s bolestí hlavy, mandle a uzliny oteklé. Paráda, zázvorový čaj, který tak nemám ráda už se hlásí o slovo. Takže sakra práce, už je to tady. Zima, čas kdy jsem nemocná, ale taky čas kdy nosím svoje milované kožíšky. Moje duše patří létu, slunci a moři. Dnes se mi jen potvrzuje proč vlastně. :)))

Dnešní outfit bude tak trochu o tom jak se dají mixovat styly. Móda je hra a proč jí nehrát, když není co ztratit. Jen vás někdo maximálně tak pomluví, což mě osobně nijak netrápí.

Jsem většinou zastáncem a milovnicí ženské módy, nejsem ráda za chlapečka. Takže skejtová kšiltovka je občasná fajn změna.

Na sobě mám černé večerní šaty. Korzetové. Díky roláku, který nosím pod nima nejsou tolik vidět, ale budete-li sledovat hedvábí, narazíte na bavlnu a poznáte přechod kde začínají a kde končí. 🙂

Fuchsiová liška s králíkem jsou pak kromě šatů a roláku dalším úlovkem ze sekáče. A byla to skvělá koupě. Dámy a pánové, představuji vám kožíšek od Sonia Rykiel.

 

A jaké jsou vaše úlovky z druhé ruky, které milujete? 🙂

 

Hezký den, Jane

 

PHOTO CREDIT : MICKEY GRAB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OUTFIT:

 

fur – Sonia Rykiel (second hand)

dress – Monsoon from Jane Bond second hand

turtle neck – H&M from Jane Bond second hand

clutch – Vivienne Westwood

cap – Vans

eyewear – Bogner

NAPIŠTE KOMENTÁŘ